EVIL DEAD 2013

EVIL DEAD 2013 mini-recenze

Z hlubin temných lesů se na plátna kin po třiceti letech vrací krvavá legenda jménem Evil Dead (Lesní duch). Názory na tento dlouho očekávaný remake se liší člověk od člověka. Pro mnohé diváky je to nepopsatelný brak, pro jiné návrat klasiky v plné síle. Pojďme se tedy podívat jak se to s tímto diskutovaným snímkem vlastně má.

Vyrovnat se originálnímu filmu je zhola nemožné i kdybychom brali v potaz komicky orientovaná pokračování (Evil Dead 2, Army Of Darkness), proto už předem bylo jasné, že ten kdo vyfasuje režírování remaku to nebude mít lehké. O to větším překvapením byl fakt, že režie se ujal mladý neznámý režisér Fede Alvarez. Obsazení herci jsou též neznámé a neokoukané tváře a je dobře, že se nepodařilo do filmu protlačit profláklou tvář Bruce Campbella už kvůli tomu, že Sam Raimi se chystá na vlastní čtvrté pokračování Evil Dead.

A jaké jsou vlastně názory diváků? Negativní ohlasy se ozývají hlavně z tábora intelektuálního, zmlsaného, náctiletého nebo neznalého diváctva. Pro intelektuály je tento bloody slasher příliš primitivní, pro zmlsané zase příliš přímočarý a přehnaně násilný.  Náctiletý divák pro změnu všem ostatním zkazí dojem z filmu a stejně jako neznalec nemá nejmenší potuchy, na co že to vlastně do kina šel. Je smutným faktem, že většina návštěvníků neviděla ani jeden díl z původní trilogie a film tudíž vnímala diametrálně odlišně, než fanoušek původní trilogie, jakým jsem kupříkladu já…

Co mohu jakožto fanoušek říci s jistotou je, že remake se Alvarezovi rozhodně povedl a čiší z něj nadčasovost, dle mého názoru až retro nálada a má silný kultovní potenciál. Velkou silou filmu je krátná metráž (90 minut), strhující tempo a nadimenzovaná brutalita libující si v explicitním znázorňování amputací a jiných chuťovek. Při natáčení bylo použito 26000 litrů umělé krve a drtivá většina všech nechutností je stvořena „starou školou“ bez použití počítačových triků, což filmu značně přidává na intenzitě.
Daším plusem je, že Sam Raimi spolupracoval při natáčení a v Alvarezovo Lesním duchovi díky tomu uslyšíme přímé citace a mnoho scén záměrně poukazujících na původní trilogii (znásilnění stromy, amputace ruky, scéna z kůlny). Atmosféra filmu je temná a syrová, jen kameraman mohl odvádět o něco lepší výkony. Soundtrack od Roque Banose je velmi dobrým počinem a filmu padne jak vyšitý! Herecké výkony nejsou nijak zářné až s vyjimkou hlavní hrdinky, herečky Jane Levy.

Mytologie zůstává stejná – opět se vše točí okolo té pekelné knihy svázané z lidské kůže, jenž vyvolává démony ukrývající se v temných hvozdech. Novinkou je přímý návod popisující démonickou gradaci a manuál k brutálnímu „exorcismu“, díky němuž se role knihy v příběhu posouvá mnohem dále. Jak je u Evil Dead zvykem, cesta k záchraně sebe sama vede přes potoky krve, amputace končetin a brutální likvidaci vlastních přátel.

Osobně jsem s Lesním duchem velmi spokojen. Je syrový, brutální, strhující, na nic si nehraje a jde o jeden z nejkrvavějších filmů jaké jsem kdy viděl! Rozhodně se těším na pokračování této krvavé jízdy do pekel, ať už pod taktovkou Raimiho či Alvareze.

Hodnocení: *****