DEAD SNOW 2

         Patříte mezi milovníky komediálních hororů, omrzely se Vám filmy Braindead, Smrtelné Zlo 2, Zombieland nebo Soumrak Mrtvých a dlouho jste neměli na co koukat? V tom případě se pohodlně usaďte a připravte se na krvavou jízdu s nacistickým zombie komandem, v podobě filmu MRTVÝ SNÍH 2 – Rudí versus mrtví. A věřte mi, je na co koukat…

        Norský režisér Tommy Wirkola ve filmovém světě nepatří mezi příliš známá jména. Z jeho dílny jste mohli vidět kupříkladu filmy Jeníček a Mařenka – Lovci čarodějnic či průměrný béčkový horůrek s nádechem humoru Mrtvý Sníh, z roku 2009. To se však o jeho druhém pokračování říct nedá. Tento norsko-islandský snímek je našláplý komediální slasher s nezastavitelným tempem, hektolitry krve, neskrývaným hyper-násilím a humorem černým jak noc. Je tu ale víc věcí, které činí tento snímek tak výjimečným!
Hrdinou je opět Martin (Vegar Hoel), který jako jediný přežil masakr na horské chatě u Øksfjordu. Po autohavárii se probouzí v nemocnici a se zděšením zjišťuje, že ruka, kterou si uřízl motorovou pilou, byla při operaci zaměněna za mrtvolný pařát samotného Herzoga, Standartenführera SS. Ten však chce svou ruku zpět a tak se vydává se svým zombie komandem za pomstou. Postupem času Martin zjišťuje, že nevlastní ruka mu skýtá mnohé výhody a schopnosti. Tempo se rozjíždí a zábava začíná!

        Říkáte si, že to není nic nového pod sluncem? Ano, žánrová klišé k této sortě filmů prostě patří (a snad i proto je tak miluji…). To co však filmu dodává na výjimečnosti je osobitý černo-černý humor, který si opravdu nebere servítky s ničím (masakrování malých dětí a maminek), atmosféra Islandské krajiny, kde byl film z většiny natáčený a kalibr s jakým je divákovi podávána silná dávka groteskního gore a gagů. MRTVÝ SNÍH 2 považuji již po prvním zhlédnutí za kultovní snímek. Při jeho sledování jsem si vzpomněl hned na několik filmů, z jejichž odkazu čerpá. Suchý černý humor z hororu „Dellamorte Dellamore“ (1994), kde ožívají mrtvé milenky. Hyper-násilné groteskní scény z klasiky „Braindead“ (1992). Samozřejmě neposedná ruka z „Evil Dead 2“ (Smrtelné Zlo 2, 1987). A v neposlední řadě vtipná vynalézavost snímku „Soumrak Mrtvých“ (2004).

        Z mého úhlu pohledu má film jen samé plusy a doufám v další zdařilé pokračování. Dozajista tato krvavá perla nenadchne každého, ale na to už si musí udělat názor každý z Vás sám…

Hodnocení: *****